Home / Lajme / 20 vjet nga masakra në Lagjen e Boshnjakëve

20 vjet nga masakra në Lagjen e Boshnjakëve

Sot bëhen dy dekada që kur dora e kriminelëve serbë morën jetën e 23 civilëve të pafajshëm në Lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicë.

Loading...

Forcat serbe më 15 prill të vitit 1999, pasi kishin mbledhur rreth 80 persona në shtëpinë e Mustafë Sahitit, kishin nisur torturimin e tyre dhe vranë 23 shqiptarë në gjithë lagjen.

Shtëpia në të cilën ndodhi masakra tashmë është shndërruar në Muze.

Burimi: 20 vjet nga masakra në Lagjen e Boshnjakëve
Nëse shtypni reklamat në lajmet që lexoni këtu, ju mundësoni të funksionojmë si portal i pavarur. Ju falemnderit nga © AlbPortali

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com