Home / Lajme

Lajme

Lajmi i Fundit: Franca i thotë “JO” Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë

Në lidhje direkte gazetarja Erisa Zyka nga Brukseli, konfirmoi për emisionin “Opinion” në tv Klan vendimin zyrtar dhe përfundimtar të Francës, e cila refuzon zgjerimin e BE-së, ku presidenti Macron nuk ka do të ndryshojë vendimin e tij për t’i thënë ...

Read More »

“El Clasico” shtyhet për gati dy muaj, ja kur do të zhvillohet derbi

Tensionet në Kataluni, pas dënimit të nëntë politikanëve vendas pas referendumit të pavarësisë po rrezikojnë njërën ndër ndeshjet më të shikuara në botë. Loading... “El Clasico”, e paraparë të luhet më 26 tetor pritet të mos luhet për shkak të ...

Read More »

SHVL UÇK përmes Kryetarit legjitim të saj z. Daim Hiseni deklaron: Një grup i bashkëluftëtarëve distancohemi dhe heqim dorë nga statusi i veteranit të luftës, nëse edhe metutje në këtë listë të veteranëve qëndron emri Fatos Klosi – njeriu që na etiketoi para botës për “ORGANIZATË TERRORISTE DHE XHIHADISTE”. Në bisedimet dhe kërkesat tona për ligjin e gjatë përfolur të veteranëve të luftës së UÇK-së në Maqedoni, njëra nga problemet me të cilat po hasim është qëndrimi i Tiranës zyrtare rreth formacioneve dhe daljes në skenë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe më vonë ajo e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare. Qëndrimi oficial dhe deklarata publike e Republikës së Shqipërisë përmes Ish-shefit të Shërbimit Sekret z. Fatos Klosi që gjoja “UÇK përkrahet dhe mbështetet nga Bin Ladeni, i cili ka dërguar njësi në krahinën serbe të banuar me musliman në Kosovë” edhe sot e kësaj dite para faktorit ndërkombëtar na njeh dhe na bënë për Organizatë Terroriste në botë. Fatos Klosi më 29 nëntor 1998 për gazetën britanike “The Sunday Times” dhe për atë amerikane “The Charlestone Gazette” vuri një njollë të rëndë mbi amblemën e UÇK-së duke diskredituar celulat dhe strukturat e para të luftës së armatosur të shqiptarëve të Kosovës për çlirimin e vendit të tyre. Fatos Klosi i cili mbante kontakte zyrtare me Bashkim Gazideden dhe ky i fundit ishte në lidhje permanente me mikun e tij çetnikun dhe kryekriminelin sërb Zhelko Razhnatoviq Arkan, që e kishte lidhje direkte nga nipi i tij Petrit Ame që kishte bash djalë të motrës. Trekëndëshi i bashkëpunimit Tiranë – Shkup – Beograd është funkcional edhe sot. Këtë vit, me ndarjen fizike nga kjo jetë e z. Fluturak Gremeni dhe Hisen Ymeri dy eprorët e stërvitjeve tona nga ditët e para të formimit të UÇK-së, vërejtëm që në varrimin e tyre nuk u përmed angazhimi dhe kontributi që e dhanë për përgatitjen e oficerëve dhe komandantëve të parë të UÇK-së. Për derisa emri i Fatos Klosit gjendet në mesin e Veteranëve të Luftës, atëher emrat e disa nga shokëve tonë të luftës do të fshijen nga ajo listë. Një nga arsyet e zhagitjes dhe pengesës për bashkimin e Shqipërisë është vet Shqipëria. Aty ku droga dhe kontrabandistët vlersohen më lartë se gjaku i derdhur dhe heronjë e kombit, nuk ka perspektivë dhe shpresë për aspiratat e këtij populli. Ata që nderuan Atdheun dhe luftuan për ta bërë shtetin, sot emrat e tyre janë të shkruara në alltarin e lirisë. Ndërsa ata që deshën pushtetin, vazhdojnë të vjedhin djersën e poullit, duke shkruar emrat e tyre në alltarin e turpit dhe të tradhtisë.

SHVL UÇK përmes Kryetarit legjitim të saj z. Daim Hiseni deklaron: Loading... Një grup i bashkëluftëtarëve distancohemi dhe heqim dorë nga statusi i veteranit të luftës, nëse edhe metutje në këtë listë të veteranëve qëndron emri Fatos Klosi – njeriu ...

Read More »

Nikolloski kërkon dorëheqjen e kryeministrit Zaev

Nënkryetari i OBRM-PDUKM-së, Aleksandar Nikolloski në intervistë për TV 21 tha se “Zaev që nga dita e hvnë duhet të jep dorëheqje dhe më pastaj të shkojmë drejt formimit të Qeverisë teknike”. Loading... Ai tha se mosmarrja e datës për ...

Read More »

Kryetarja e Komisionit Evropian: Nuk ka sinjal për vendimin për zgjerim të BE-së

Kryetarja sapoemëruar e Komisionit Evropian, Ursula fon der Lajen, theksoi se nuk ka sinjal se në takimin e liderëve të BE-së, në Bruksel do të arrihet vendim për procesin e zgjerimit të BE-së. Loading... “Thellësisht ndjej keqardhje, për shkak se ...

Read More »

Haradinaj: I pengova Thaçin, Ramën e Vuçiqin që ta ndanin Kosovën, i shpëtova 10 miliardë euro

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj në një intervistë ka thënë se e parandaloi grabitjen e 10 miliardë eurove, plan ky që do të realizohej përmes ndarjes së Kosovës. Ai gjithashtu për këtë projekti akuzon treshen Vuçiç-Thaçi-Rama të cilët ...

Read More »

SHBA e bind Erdoganin, dakordohen për armëpushim në Siri

Turqia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë marrë vesh për një armëpushim të menjëhershëm në pjesën veriore të Sirisë. Loading... Ky armëpushim do të zgjasë për 120 orët e ardhshme, raporton televizioni informativ gjerman N-TV. Lajmin e ka kumtuar ...

Read More »

Nga filmat porno në parlament, 35-vjeçarja trazon Kanadanë (Fotot)

Loading... Një kandidate e pazakontë ka vendosur të “nxehë” garën në zgjedhjet federale në Kanada, të cilat pritet të mbahen më datë 21 Tetor. Ish-modelja e “PlayBoy” e kthyer në politikane, Ania Krosinska, ka shpallur kandidaturën e saj për rajonin ...

Read More »

Ketrin Eshton: BE-ja duhet ta shpërblejë Maqedoninë e Veriut

Loading... BE-ja duhet ta shpërblejë Maqedoninë e Veriut për shkak të Marrëveshjes së Prespës, e cila ishte shumë rëndë që të arrihet, deklaroi në Beograd ish përfaqësuesja e lartë e Unionit për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Ketrin ...

Read More »

2.8 milionë persona, me dokumente të Maqedonisë së Veriut

Loading... Krijimi i Regjistrit Qendror të Popullsisë nxori shifra për numrin e banorëve të Maqedonisë së Veriut. Gjatë prezantimit të këtij Regjistri në Ministrinë e Administratës Publike dhe Shoqërisë Informative u tha se kjo bazë e të dhënave është formuar ...

Read More »
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com