Home / Lajme / Demolohet tabela e re në tre gjuhë në Shkup

Demolohet tabela e re në tre gjuhë në Shkup

 

Është demoluar tabela e re, e cila dje u vendos në përmendoren qendrore në sheshin e Shkupit, në të cilën shkruhej se Aleksandri i Madh i takon historisë antike helene dhe është trashëgimi kulturore botërore. Incidenti ka ndodhur mbrëmë.

Në tabelën e cila ishte në tre gjuhë, maqedonase, shqipe dhe angleze thuhej: Për nder të Aleksandrit të Madh, figurë historike, që i përket historisë dhe qytetërimit antik Helen dhe trashëgimisë kulturore dhe historisë botërore. Këtu është paraqitur si luftëtari në kalë”.

Vendosja e këtyre tabelave bëhet në pajtim me marrëveshje me Greqinë, për çështjen e emrit.
Në pajtim me të, ka filluar edhe largimi i Diellit të Verginës nga objektet e institucioneve dhe pustetat në të cilat ka qenë.

Ndërsa një qytetar nga Manastiri, ka vendosur që t’i kthejë në kapakët e pusetave shenjën e Diellit të Verginës. Ai ka publikuar disa fotografi në llogarinë e tij në Facebook.

Burimi: Demolohet tabela e re në tre gjuhë në Shkup
Nëse shtypni reklamat në lajmet që lexoni këtu, ju mundësoni të funksionojmë si portal i pavarur. Ju falemnderit nga © AlbPortali

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com