Home / Kuriozitete / Liqeni i ndarë në mes ka ujëra me dy lloje ngjyrash, shkaku i nivelit të ndryshëm të kripës (Video)

Liqeni i ndarë në mes ka ujëra me dy lloje ngjyrash, shkaku i nivelit të ndryshëm të kripës (Video)

Droni ka marrë imazhet mahnitëse, që e tregojnë Salt Lake që ndodhet në Utah të Shteteve të Bashkuara, me ujëra që kanë dy lloje ngjyrash.

Loading...

Shkaku i nivelit të kripës, njëri ka marrë ngjyrën e gjelbër, teksa në anën tjetër është rozë e hapur, transmeton Telegrafi.

Rruga që është ndërtuar në vitin 1959, për të ndërtuar hekurudhën, e ka ndarë liqenin në mes.

Seksioni i krahut jugor të liqenit, furnizohet gjatë tërë kohës me ujë të freskët, duke bërë që niveli i kripës të jetë shumë më i ulët.

Pjesa e krahut verior, e ka ujin shumë më të ndenjur dhe në të rritet një baktere e rrallë, duke rritur na masë të madhe nivelin e kripës gjë që ndikon në ndryshimin e ngjyrës së ujit.

Treni që kalon nëpërmes të liqenit, është bërë atraksion turistik, pasi të gjithë duan të shohin nga afër bukurinë përrallore që ofron peizazhi.

AlbPortali:
Nëse shtypni reklamat në lajmet që lexoni këtu, ju mundësoni të funksionojmë si portal i pavarur. Ju falemnderit nga ©AlbPortali.Com

Loading...
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
}', cookie : true, xfbml : true, version : '{api-version}' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));