Home / Lajme / Ministri serb e quan të rremë gjenocidin në Srebrenicë

Ministri serb e quan të rremë gjenocidin në Srebrenicë

Ministri i Zhvillimit Teknologjik në Serbi, Nenad Popoviq e ka quajtur gjenocide të rremë krimin e bërë nga serbët në Srebrenicë.

Loading...

Ai ka thënë se deklaratat që i dëgjon nga zyrtarët evropianë tregojnë qartë se Serbisë i është vendosur kusht i ri për integrimin evropian – të njohë gjenocidin në Srebrenicë.

Popoviq tha në deklaratën e tij se nuk ka pasur gjenocid në Srebrenicë dhe se serbët nuk janë popull i gjenocidit, transmeton Indeksonline.

Ai tha se krimet që ishin bërë në Srebrenicë ishte edhe kundër popullit serb.

“Për shkak të instalimit të kushteve të reja degradues që kërkojnë që Serbia të njohë gjenocidin rreme në Srebrenicë në mënyrë që të përparojë drejt BE-së, është e nevojshme për të shqyrtuar më tej procesin e integrimit evropian, me qëllim që të mbrohen interesat kombëtare të Serbisë dhe popullit serb.”, tha ai./Indeksonline/

Burimi: Ministri serb e quan të rremë gjenocidin në Srebrenicë
Nëse shtypni reklamat në lajmet që lexoni këtu, ju mundësoni të funksionojmë si portal i pavarur. Ju falemnderit nga © AlbPortali

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com