Home / Lajme / Xhamia në Jerusalem u dogj në të njëjtën kohë me katedralen Notre Dame në Paris [Video]

Xhamia në Jerusalem u dogj në të njëjtën kohë me katedralen Notre Dame në Paris [Video]

Përveç në Notre Dame, Paris, zjarri shpërtheu dje edhe në xhaminë Al-Aqsa në Jerusalem.

Loading...

Disa video të publikuara në rrjetet sociale, tregojnë se si zjarri del nga çatia e një strukture të njohur si Dhoma e Lutjeve të Marwanit.

Agjencia e lajmeve të Palestinës, përmendi një roje të thoshte se të hënën, zjarri shpërtheu në dhomën ku po qëndronte ai, jashtë çatisë së Dhomës së Lutjeve të Marwanit, por zjarrfikësit e trajtuan atë me sukses.

Lajmi i incidentit në xhaminë Al-Asqa, vendi i tretë më i shenjtë në Islam dhe në qendër të konfliktit të vazhdueshëm arabo-izraelit, u anashkalua nga një zjarr shumë më i madh që përfshiu katedralen e Notre Dame në të njëjtën kohë, transmeton klankosova.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Agjencia e lajmeve të Palestinës njoftoi se zyra e presidentit palestinez Mahmoud Abbas shprehu keqardhjen e tij të thellë të hënën mbi zjarrin që shpërtheu në katedralen historike të Notre Dame në qendër të kryeqytetit francez të Parisit, që shkaktoi rrëzimin e kullës së katedrales.

Ende nuk dihen shkaqet e zjarreve të së hënës, ndonëse mediat franceze kanë sugjeruar se zjarri në katedralen e Notre Dame mund të ketë qenë i lidhur me përpjekjet e rinovimit në vazhdim. /Indeksonline/

Burimi: Xhamia në Jerusalem u dogj në të njëjtën kohë me katedralen Notre Dame në Paris [Video]
Nëse shtypni reklamat në lajmet që lexoni këtu, ju mundësoni të funksionojmë si portal i pavarur. Ju falemnderit nga © AlbPortali

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com